Sigarayı Nasıl Bırakabilirim?

Sigara vücuda zarar verdiği kadar ceplerimizede zarar veriyor. Bunu bırakmak için bir çok yöntem var. Bizde sizlere bir kaç öneride bulunmak istedik. Böylelikle sigarayı bırakmanız daha kolay olacaktır. Sigarayı gerçekten bırakmak istiyorsanız işinize yarıyacak birkaç öneriyi yazının devamında bulabilirsiniz.

BIRAKMA EVRESİNDE İŞE YARAYACAK 9 ÖNERİ!

1- Sigara bırakıldığında ilk günler çok önemlidir. Eğer sigara bir hekimin süpervizörlüğünde bırakılıyorsa ilk iki hafta düzenli görüşme ve sonra 1, 3, 6 ve 12 aylarda görüşme faydalıdır.

2- Görüşmelerde sigarayı bırakmış kalma durumu, motivasyonun sürekliliği, yeniden başlama (relaps) eğilimi değerlendirilir.

3- Sigaraya yeniden başlama eğilimleri, sigara içmenin bırakıldığı ilk haftalar içinde olmaktadır. Bırakan kişi ilk iki kontrolüne kadar sigara içmemişse bırakmış kalma olasılığı yüksektir.

4- Ancak yeniden başlamalar başarısızlık olarak değerlendirilmemeli ve yeniden bırakma yönünde kişi motive edilmelidir.

5- Sigarayı azaltarak bırakanların yeniden başlama ihtimali bir anda keserek bırakanlara göre daha çoktur.

6- Sigara bırakıldığında ilk günler 3-5 dakika süren sigara isteği dalgaları sıklıkla gelecektir. Bu dalgaların kişinin sigara içme alışkanlıklarına göre, önceden de farkedilebilecek zaman ve durumlarda gelmesi, bırakma açısından kolaylık sağlar. Sigaranın zararlarına yoğunlaşarak veya bir arkadaşı ile sohbet ederek bu dalgayı atlatabilir.

7- Aynı zamanda sigarayı bırakan kişi için el alışkanlığının yerini alacak başka el ve ağız alışkanlıkları oluşturulur. İlk günler sigara içilen sosyal ortamlardan uzak kalarak 3-5 dakikalık dalgaların gelme sıklığının azaltılmasına çalışılır.

8- Bol sıvı gıda ve meyve tüketilerek hemen ağız alışkanlıkları değiştirilir hem de sağlıklı beslenilerek kilo alınmasının önüne geçilir.

9- Egzersize başlamak sigara bırakma sırasında görülen fazla yemenin getireceği fazla kilolar ve motivasyon açısından faydalıdır.

Sigarayı Nasıl Bırakabilirim? yorumları

  • Image Description
    Ziyaretci
    08.10.2009

    Ben 25 yıllık içiciyim bu süre içinde defalarca bırakıp başladım en uzak bıraktığım 3 yıl oldu.. Şİmdi tekrar denemekteyim umarım tekrar başlamam.Çok zor olsada sadece beyninizde bitirmeniz yeterli krizler geldiğinde sokağa çıkın yürüyün tek kurtarıcı bu olucak vede sık sık sakız cignemek lazım:) 15 gün sora bişey kalmaz