Bebek ve çocukların ölümlerine yol açan ‘ev kazaları’

Sağlık Bakanlığı, aile ve bebek bakıcılarını bebek ve çocukların ölümlerine yol açan ‘ev kazaları’ konusunda uyardı.

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; küçük çocuk yaralanma ve ölümlerinin önemli bir bölümünün önlenebilen kazalara bağlı olduğu belirtilerek, bebek ve çocukların ‘ev kazaları’ndan korunabilmesi için aile ve bebek bakıcılarının çok dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.

112 Acil Sağlık Hizmetleri’ne, ‘bebek ve çocuklar için yapılan acil çağrıların’ yüzde 79.4’ünün ev kazalarına bağlı olduğu vurgulanan açıklamada;

“Yaralanma ve ölümle sonuçlanan ev kazalarına yönelik alacağınız önlemlerle, bebek ve çocuklarınızın güvenliğini büyük ölçüde sağlayabilirsiniz. Düşmeler, boğulma, zehirlenme, elektrik çarpması, yanık ve yangınlar, ateşli silahla yaralanma, bebek ve çocuklar için ev ortamında görülen çok önemli kazalardır.

Ev ortamı, bebek ve çocukların sağlıklarını ve yaşamlarını tehdit eden bir çok riski de barındırmaktadır. Bu nedenle ailelerin ev içinde mümkün olan bütün önlemleri almaları gerekiyor” denildi.

Çocuk acil servislerine yapılan başvurularının en başta gelen nedeninin, yüzde 36.2 oranı ile bebek ve çocukların düşmeleri sonucu oluşan travma ve boğulmalar olduğuna dikkat çekilen açıklamada;

“Evinize kısa bir süre göz atmanız bunun nedenini ortaya çıkartacaktır. Merdivenler, pencere ve mobilyalar bebek ve çocuklar için risk faktörlerinin başında geliyor. Sandalye ve diğer tüm mobilyaların pencerelerden uzakta olması, yüksek binalarda pencerelere takılacak parmaklıklar, emekleyen ve yeni yürümeye başlayan bebeklerin merdivenlerden uzak tutulması, bebeğin uyuduğu veya bulunduğu yatağın kenarlarının mutlaka korumalı olması ‘düşmelere’ yönelik alınacak önlemlerden bazılarıdır” denildi.