Çocukları Ev Kazalarından Koruma

Çocukların güvenli bir şekilde büyümesi için ev içinde bazı güvenlik önlemleri alınması gerekiyor. VKV Amerikan Hastanesi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Şefi Dr. Önder Çerezci çocukların yatağından evinizin pencerelerine kadar her şeye dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor.

Ev kazalarında en çok etkili olan araçlar:

1. Dönen motorlu araçlar
2. Isıtıcılar
3. Kurutucular
4. Çim kesme araçları
5. Ocaklar
6. Cam kapılar
7. Elektrik panoları
8. Kablolar

Tüketici güvenlik kurulu, 5 yaş altındaki çocukların % 85’inin herhangi bir ürün kapağını 5 dk. açamaması gerektiğini yine de %80’inde ise uygun açma tekniğinin gösterilmesine rağmen 10 dk. içerisinde kapağı açamaması gerektiğini koyu olarak belirtme zorunluluğu koyar.

EVİNİZ BEBEĞİNİZ İÇİN YETERİNCE GÜVENLİ Mİ?

İnsanlar ortalama 3.5 kg. ve 50 cm. boy uzunluğunda doğarlar. Gövde, uzunluğun yüzde 70’ini oluşturmaktadır. Bunu izleyen 20 yıllık sürede boy 3-4 kat artarken, ağırlık ortalama 20 katına kadar artar. Bu büyüme işlemi belli bir sıra içerisinde olur. Vücut kısımlarının büyümesinde en hızlı büyüyen bölüm başken, 6 aydan sonra göğüs çevresi hızla artar. 9 ve 12 aydan sonra ekstremite uzaması yani kol, bacakların uzaması daha ön plana geçer. Bu dönemlerde insanlar emekleme, yürüme, oturma ve hareket etme, temel beceri kazanma, okula gitme gibi değişik birçok etkinliği yerine getirirken önemli uyum süreçleri yaşarlar.

BEBEK ODASI

Bebeklik döneminde ev içerisinde güvenliği artıracak bir takım önemleri almak gerekir. Ev içerisinde güvenlik amaçlı gözden geçirilmesi gereken listenin maddeleri, bebeğinizin yatırılacağı yatakla başlar. Kullanılacak olan yatak kenarındaki korkulukların arasındaki mesafe 6 cm’yi geçmemelidir. Aksi takdirde daha geniş bir aralıktan çocuğun kayıp düşmesi, kolunun, bacağının bu bölgelere takılması çok daha kolay olacaktır. Aynı zamanda bu yatağın yapımı sırasında kullanılacak olan malzeme, özellikle vidalama sistemi yatakta kullanılan malzemenin dışına taşacak şekilde olmamalı, ahşap bir malzemenin içerisinde gömülü kalmalı, aksi takdirde buraya dayanan çocuğun vücudunda çizikler ya da buraya takılan kıyafetinde herhangi bir zarar söz konusu olabilir. Yatakta kullanılacak olan çarşafların mümkün olduğu kadar lastikli ve yatağın 4 tarafından geçirilerek düz bir satıh sağlayacak ve hareketle kenarlarından kurtulmayacak şekilde hazırlanması gerekir. Yatağın üzerine serilen çarşafın altında yumuşaklık sağlasın diye kullanılacak olan ekstra bir malzemenin bir parmak yüksekliğinden daha yüksek olmaması gerekir. Aynı zamanda yatak için kullanılacak olan çarşaf yatağın ebatlarından daha küçük ise çarşafın kaymaması için yatak ve çarşaf arasına büyük bir havlu koyup onun üzerine çarşaf koymak daha doğru olur.

Yatak içi güvenliği ile ilgili bir diğer önemli nokta ise bebeğiniz artık yatak içerisinde ayağa kalkabiliyor ve kendisini dikleştirebiliyor pozisyona geldiğinde, yatak içerisinde yüksek yastık ya da oyuncak bırakmamak gerektiğidir. Çünkü çocuk bunların üzerine basıp aşağıya düşebilir. İster oyuncak olsun, ister başka bir nedenle hiçbir zaman bebek yatağı içerisinde kablo, uzun ip, sicim gibi malzemelerin bulundurulmaması gerekir. Çünkü bu tür malzemeler çocuğun boğazına dolanma ihtimali taşır. Yatağın her zaman için elektrik kablolarının geçtiği bölgelerden uzak bir yere yerleştirilmesi gerekir. Çocuğun ulaşabileceği yerlerde ya da yatak etrafında bulunması zorunlu olan birtakım kordonların uzunluğu hiçbir zaman 7.5 cm.’den daha uzun olmamalıdır ve bunlar çocuğun ulaşabileceği mesafenin uzağında tutulmalıdır.

Çocuğun yatağın etrafında oynaması için konulan sallanan oyuncaklar gibi malzemenin mümkün olduğu kadar uzanamayacağı mesafede tutulması gerekir. Özellikle yenidoğan bebeğin odasının elektrik düğmesi, çocuk odaya geldiği günden itibaren dimerli tarif edilen; yani miktarı yavaş yavaş azalıp, yavaş yavaş kapanabilen bir anahtarlıkla değiştirilmesi gerekir. Dolayısı ile gece uyku sırasında elektriğin aniden açılması çocukta aşırı bir uyarıya neden olabilir. Bir diğer yapılması gereken, çocuk yatak odasındaki camların önüne konulan perdelerin mümkün olduğu kadar ışık geçirmeyen cinsten yapılması, böylece çocuğun gündüz uykuları içerisinde gün ışığına fazla maruz kalmaması açısından ilk dönemlerde önemlidir.

Yatak odalarının ısısının düzenlenmesi de çocuğun güvenliği ve sağlığı açısından bir başka önemli noktadır. Mümkün olduğu kadar gün içerisinde 3 kez havalandırmak gerekir ve oda ısısını 21°C’de tutmak çocuklar için en doğrusudur. Son yıllarda teknolojik imkânların ortaya koyduğu çocuk yatakları için özel yapılmış, yüzü aşağıya geldiği durumda bile nefes almasına imkan sağlayan özel yastıklar, yataklar ve ona uygun çarşaflar geçirilebilir.