Ev Ortamındaki Bir Anlık Dikkatsizliğin Sonuçları

“EV ORTAMINDA BİR ANLIK DİKKATSİZLİK, BEBEK VE ÇOCUKLARINIZI ÖLÜME GÖTÜREBİLİR”…

Üç yaş altındaki çocukların, ‘solunum yolları’nın çok dar olduğu vurgulanan açıklamada, bebek ve çocukların çoğu zaman cisimleri ağızlarına aldıklarına ve bu nedenle boğulma risklerinin yüksek olduğuna dikkat çekildi. Kuruyemişler, mısır, şeker ve sosis gibi küçük ve yuvarlak hatlı tüm besinlerin, bebek ve küçük çocuklar için ‘ boğulma riski’ taşıdığı kaydedilen açıklamada aile ve bebek bakıcılarına şu uyarılarda bulunuldu:

“Toplu iğne, mücevher, düğme, boncuk, tespih ve diğer tüm küçük cisimleri, bebek ve küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurun. Bebek veya çocuğunuzun oynadığı oyuncakların yaşına uygun olmasına dikkat edin ve oyuncaklarını düzenli olarak kontrol edin. Oyuncaklarda sivrilen ve parçalanmaya hazır hale gelen kısımlar bebek ve çocuklar için önemli riskleri de beraberinde getirmektedir.

Bebeklerin birkaç santimetre derinliğindeki suda bile boğulabileceğini unutmayın. Bu nedenle içi su dolu küvet, leğen veya kovalar bile bebekler için çok büyük tehlikeler içerebilirler. Bu yüzden kova, küvet ve leğenleri boş tutun. Bebek veya küçük çocuklar yıkanırken, kapı veya telefona yanıt vermek için onu yalnız bırakmayın.

Çocuklar çok çabuk boğulabilirler. Su altında sadece 2 dakika kalan çocuk bilincini yitirebilir ve kalıcı beyin hasarına maruz kalabilir. Yeni yürümeye başlayan bebeklerinizi ve oyun oynamak isteyen çocuklarınızı korumasız su kenarlarından uzak tutun.”