Evimizde En Çok Karşılaştığımız “Ev Kazası” Nedir?

Aygaz’ın, “Aygaz ev kazalarına karşı uyarıyor!” kampanya kapsamında yaptırdığı araştırmaya göre; “Yanma ve haşlanmalar konusunda yapılan hatalar”, ev kazalarına yol açan hatalar sıralamasında %14,10 ile ilk sırada yer aldı.

LPG sektörünün öncü kuruluşu Aygaz’ın araştırma şirketi Strateji Mori’ye yaptırdığı araştırma, kampanya kapsamında iki yıldır sürdürülen Halk Eğitim Merkezi Seminerleri’ne katılan 350 ev kadını arasında yapıldı. Araştırma sonucunda; kadınların %14,10’unun yanıklara buz konulmasından diş macunu sürülmesine, ocak üstünde kaynayan tencere ve çaydanlık bırakılmasına kadar birçok hata yaptığı belirlendi.

Öte yandan Aygaz’ın HEM Seminerleri’ne katılan ev kadınları arasında yaptırdığı araştırma sonucunda;

Yanma ve haşlanmalar konusunun yanısıra, elektrikli ev aletlerinin kullanılması, elektrik prizlerine ıslak elle dokunulması, elektrikli aletlerin prizde bırakılması gibi hata yapanların oranının ise %8 olduğunu belirleyen araştırmaya göre; %7,3 oranında şohben kazaları, %6,1 oranında kesici ve delici yaralanmalar, %0,3 oranında düşmeler ve kırılmalar, %0,3 oranında zehirlenmeler, konusunda hata yapılıyor.

İlk yardımın öneminin ve ilk yardım uygulamalarının bilinmemesi, kazalara karşı alınacak önlemlerin bilinmemesi, dedantörün kullanımının bilinmemesi, marka ayırt etmeksizin tüp satın alınması, tüp takarken gaz kaçağı kontrolünün kibritle / ateşle yapılması, gaz bittiğinde tüpün yana çevrilmesi, sallanması ve gaz kaçağı olduğunda elektrik düğmesine dokunulması gibi konularda yapılan hataların ise toplam % 31,5 olduğunu ortaya koyan araştırma, özellikle ev kadınlarının ve 7 yaş altı çocukların karşı karşıya bulundukları tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi.

İki yıldır sürdürdüğü “Aygaz ev kazalarına karşı uyarıyor!” kamyanyası kapsamında yaklaşık 400 bin ev kadınını ve kazaları ve LPG konusunda bilinçlendiren Aygaz; yanmalar ve haşlanmalardan korunmak için kibrit, çakmak ve ateş yakma gereçlerinin ortalıkta bırakılmaması konusunda tüketicileri uyarıyor.