Duvar kağıtları geri mi dönüyor?

70'li yıllarda tasarım dünyasında fırtına gibi esen duvar kağıtları her kesimin evinde bir süre yerini almıştı. Her sene yapılan boyadan kurtulma ve desenli duvarlar tasarlama temasıyla başlayan duvar kağıtları furyası 90'lı yıllarda yerini saten boyalara bıraktı.

Saten boyalar da silinebilir ve pürüzsüz, parlak duvarlar edinmemizi sağlıyordu. Fakat zamanla yeni arayışlar ve dekorasyon yenilikleri arayan tasarımcılar değişik malzemeler üretmeye başladılar. Bunlardan biri de son dönemlerde tekrar revaçta olan duvar kağıtları ve duvar kaplamaları.

Son yıllarda geçirdiği hızlı değişimle rutubete dayanıklı duvar kaplamaları hem çok sık hem de çok kullanışlı hale geldi. Cam elyaf ya da duvar tekstili de denilen malzeme, özellikle odalardaki rutubetli duvarlarda uygulanabilir. Tek renk ve birçok desen seçeneği bulunan bu malzeme duvarlarda kendinden desenli, modern, sağlıklı bir görüntü veriyor. Normal kağıt kaplamalarda rutubet kağıdın üstüne çıkar ve kağıdımızın kabarıp, siyahlaşarak çok fena bir görüntü almasına daha önemlisi sağlıksız ortam oluşmasına neden olur.

Cam elyaf kaplama rutubeti örter

Rutubetsiz odalarda, bu tarz ucuza mal edebileceğimiz değişik desen ve renklerde (trend ve diğer dekorasyona uyan) kağıt kullanmak hem kesemize hem de zevkimize hitap eder. Fakat pek çoğumuzun maalesef yaşadığı rutubetli duvarlarda daha özellikli cam elyaf denilen malzemeyi kullanmak; rutubetin neden olduğu pis ve çirkin görüntüyü bertaraf eder. Bu malzeme temizlenmiş astar çekilmiş duvarlarda uygulanabilir.

Çok çeşitli desen ve bordür şeritleri de bulunan cam elyafın en güzel özelliklerinden biri de istenilen renklerde boyanabilmesidir. Duvarlar kendinden dokulu, desenli doğal bir görüntüye kavuşurken, bizi rutubetle ilgili şikayetlerden kurtarır. Nefes alabilen malzeme olduğu için, rutubeti direkt duvarın zeminine doğru alır dolayısıyla kağıt da rutubetin oluşturduğu negatif etkilerden korunmuş olur. Şunu da unutmamalıyız nefes alan duvarlarda rutubet riski büyük oranda azalacağı için duvarımız otomatik olarak rutubetten korunacaktır. En fazla 8-9 defa renk değişikliği yapılabilen cam elyaflarda uygulama işlemi kağıt kaplama tekniğine benzer şekilde uygulanır. Bu tür malzemenin temizliği oldukça kolaydır; üzerinde duvar silme işlemini uygulayabiliriz. Yaklaşık 2000 defa silinmeye karşı dayanıklıdır. Fiyatları diğer kağıt kaplamalara oranla oldukça farklı olan cam elyafların m2 fiyatı 10 milyon ilâ 15 milyon lira (uygulama dahil) arasında değişiklik gösterebiliyor.

Fakat bu malzemeye görüntü olarak çok benzeyen duvar tekstil malzemeleri ile aynı mekanın rutubetsiz alanları kaplanabilir. Fiyatları cam elyafa oranla oldukça uygundur. Bu malzeme daha sonra istenilen renkte 7-8 defa boyanabilir. Özellikle salonlarda, yatak odalarında çok şık duruyor.

Ahşap ve kumaş dokularına sahip olan kaplamalar, duvarlarda hem doğal bir hava estiriyor hem de yalın duruyor. Eskimiş dolaplar da bu malzemelerle kaplandığı takdirde, gömme dolapmış hissi uyandırıyor ve yenileniyor. Bu şekilde mekanda genişlik havası yakalanıyor. Rahat ve kolay silinebilme özelliğinden dolayı her alanda uygulanabilir. Fiyatları cam elyafa oranla daha uygun, bir top fiyatı 7 ile 10 milyon lira arasında değişebiliyor.

Farklılık arayanlar için saten ve kadife dokulu duvar kâğıtları

Bir başka malzeme de saten ve kadife dokulu duvar kağıtları. Özellikle farklılık arayan ev sahipleri için ideal olan bu malzeme döşenilen ortamı seçkin ve zengin gösterir. Uygulanacak yerin mutlaka cam gibi pürüzsüz olması gerekmektedir. Diğer kaplamalardan bir farkı da döşeme esnasında asla üst üste gelmemesi gerektiğidir. Aksi halde kağıtta kısa zamanda kabarmalar ve yırtılmalar meydana gelebilir. Kadife dokulu kağıt kaplamanın silinebilme özelliği pek olmamasına karşın saten dokulularda silinebilme özelliği mevcuttur. Özellikle yatak odalarında ve misafir odalarında kullanılmalıdır. Çok farlı renk ve desende bulunan kağıt kaplamanın fiyatı 40 milyon ile 70 lira milyon arasında değişiyor.

ÖNERİLER

- Tek renk duvar kağıtlarının modası geçmez.
- Ucuz kaplama alırken, yıpranan, temizlenemeyen duvar kağıtları alınmamalı.
- Çok pahalı kaplamaların seri sonları yüzde 80 daha ucuza bulunabilir.
- Mutlaka birkaç yerden fiyat alınmalı. Aynı mal aynı marka çok farklı fiyatlardan satılabilmektedir.
- Boyanabilir duvar kağıtları, hem örüntü (moda) hem de kullanışlılık bakımından en ideal duvar kaplamalarıdır.
- Duvar kağıdı almaya gidilirken mutlaka işlem yapılacak alanın (en-boy) ölçülerinin alınması gereklidir.

Deri kaplama

Evet duvarlarda artık deri kaplamalar var. Suni veya doğal deri fark etmeksizin duvarlarda kağıt ve boyanın yerine kullanılmaya başlandı. Rutubetin olmadığı mekanlarda kullanılabiliyor. Odanın tüm duvarlarını kaplamak mekanı boğacağından tek duvarı dekoratif amaçlı kaplamak veya büyük panolar halinde kullanmak doğru olacaktır. Suni deri nefes almayan bir malzeme olduğundan kullanılacak mekanın fiziki özelliği çok önemlidir. Avantajlı tarafı, temizlenme kolaylığı. Özellikle iş yerlerinde, etnik veya çok modern döşenmiş mekanlarda mobilyaların tarzı dikkate alınarak döşenmelidir.

Tüm duvar kaplamaları ve aksesuarları mekanın farklı kullanıcılarının, farklı ihtiyaçlarına hizmet verebilecek düşüncesi ile seçilmelidir. Öncelikle mekanın ihtiyacını doğru tespit edip daha sonra moda trendleri ele alınmalıdır.