Nefesinizi test edin!

Türk Toraks Derneği, 14 Ekim Dünya Nefes Ölçüm Günü'nde 11 ilde halka açık alanlarda ücretsiz solunum fonksiyon testi yapacak.

Türk Toraks Derneği'nden yapılan açıklamaya göre, dünya solunum dernekleri tarafından ''Nefes Ölçüm Günü/Spirometri'' olarak ilan edilen 14 Ekim, ''40 yaşını geçtiysen, uzun zamandır öksürüyorsan, zaman zaman nefes darlığı çekiyorsan, sağlığın için geç kalmadan nefesini ölçtür'' sloganıyla kutlanacak.

Türkiye'de tüm sokaklar bu afişlerle donatılarak, erken tanı koyulması için şikâyetleri olan vatandaşlar, ücretsiz olarak nefes ölçtürmeye çağırılacak.

Dünyada milyonlarca insanı etkileyen KOAH ve astım gibi havayolu hastalıkları tedavi edilmediği zaman geç dönemde hastanın yaşam kalitesini de çok ağır şekilde etkileyen sorunlara neden oluyor.

KOAH ve astım tedavisinde önem kazanan erken tanıda kullanılan en etkin yöntem olan solunum fonksiyon testleri, hasta tarafından kolaylıkla yapılabilen bir yöntem olarak dikkati çekiyor.

Türkiye'de pek çok sağlık merkezinde yaygın olarak kullanılan bu yöntem ile 4-5 dakikada astım, KOAH gibi havayolu hastalıklarının tanısının konulması mümkün oluyor.

BBC VE CNN'DE YAYIN YAPILACAK
Dünya Nefes Ölçüm Günü etkinlikleri kapsamında 14 Ekimde dünyanın birçok şehrinde ücretsiz ölçümler yapılacak. Bu ölçüm sayıları CNN ve BBC gibi uluslararası kanallarla saat saat dünyaya duyurulacak.

Avrupa Solunum Derneği ve Türk Toraks Derneğinin ortak çalışmaları ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de nefes ölçüm çalışmaları başlatıldı.

Türk Toraks Derneği, 11 ilde yerel yönetimlerle işbirliği yaparak, halka açık alanlarda ücretsiz solunum fonksiyon testi ölçüm alanları oluşturdu. Buna göre, Ankara'da Cebeci Polikliniği, Yenimahalle Sağlık İşleri Polikliniği, AnkaMall Alışveriş Merkezi, İstanbul'da Taksim ve Kadıköy meydanları, İzmir'de Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi önü, Kayseri Park Alışveriş Merkezi, Erzurum Alışveriş Merkezi, Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi polikliniklerin olduğu alan, Isparta Belediye İşhanı önü, Siirt Araştırma Hastanesi bahçesi, Trabzon Meydan Parkı, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi poliklinik park alanı ve Samsun Atakum Belediyesi Konferans Salonunda nefes ölçümü yapılacak.