Hafıza için mutlaka B vitamini

Bunamayı yavaşlatmak, hatta durdurmak mümkün mü? Hem de günde alınacak tek bir vitamin hapıyla? İngiliz araştırmacılar "Olabilir" diyor...

İngiltere'de yapılan yeni bir araştırma, alzheimer gibi hastalıkların yüzde 50 oranında yavaşlatılmasının, hatta durdurulmasının B vitaminiyle mümkün olabileceğini savunuyor.

Yaşlılıkla birlikte gelen ve en fazla korkulan hastalıklardan birisi alzheimer hastalığı... Ancak İngiltere'de yapılan son araştırma, başta alzheimer olmak üzere yaşlılıkla gelen bunama için umut ışığı oldu.

Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmaya orta düzeyde hafıza kaybı yaşayan ve konuşmakta zorluk çeken 168 yaşlı insan katıldı.

Gönüllülerin yarısına günlük tavsiye edilen miktarın üzerinde folik-asit, B6, B12 gibi 3 farklı B vitamini içeren dozajlar verildi. İki yılın sonunda vitamin verilen grupla verilmeyen grubun beyinlerindeki küçülme ölçüldü.

Sonuç ise çarpıcı... Yüksek dozlarda B vitamini almış olan grupta beynin küçülme oranı ortalama yüzde 30 daha az. Hatta kimi durumlarda bu oran yüzde 50'ye yükseliyor.

60 yaşın üzerindeki insanların beyinleri yılda yüzde 0.5 oranında küçülüyor. Alzheimer hastalarında ise bu oran yüzde 2 buçuğa çıkabiliyor.

Araştırmanın sonuçları bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı. İlk bulgular, B vitamininin alzheimer tedavisinde devrim yaratabileceğini ortaya koyuyor. Ancak uzmanlar kesin sonuca varmadan önce daha çok kişiyle araştırma yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.