Engellilere uzay terapisi

Erzincan'da Kızılay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim gören bedensel engelli çocuklar, uzay ve hidroterapi sistemle eğitiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak, 3 yıl önce faaliyete geçen Kızılay Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi'nde uygulanan Uzay ve Hidroterapi eğitimlerle, bedensel engelli çocukların yürümeye alıştırılması, denge sağlaması, ayaklarının direnç kazanması hedeflendi. 1752 metrekare alan üzerine kurulu olan, 210 öğrencinin eğitim gördüğü, 30 personelin görev yaptığı Rehabilitasyon Merkezi'nde yaklaşık 10 gün önce başlanılan 2 ayrı eğitimde, iplerle desteklenen bedensel engelli çocukların kendi başlarına yürümesi sağlanıyor. Bedensel engelli, 11 yaşındaki Furkan Birgil'ün bu sistem sayesinde kısa sürede tek başına yürümeye başladığını ifade eden Fizyoterapist Çağlar Ağgöç, uzay terapi sistemi sayesinde çocukların kuvvet ve denge çalışması yaptığını da belirtti. Çağlar Ağgöç, şöyle dedi:

“Bu ipler yardımı ile öğrenciler hem ellerini hem de ayaklarını çalıştırıp, kendi başına rahatlıkla ayağa kalkabiliyor. Yürüme zorluğu ve denge problemi yaşayan çocukların bu sistem sayesinde özgüven duyuyorlar. Çocukların denge problemleri var. Onları böyle ipe bağladığımızda öne arkaya hangi tarafta sorun varsa o tarafa doğru denge çalıştırabiliyoruz.”

Merkezdeki çocukların eğitildiği hidroterapi uygulaması ile 2- 4 metre ebatlarında yaklaşık 6.5 ton su alan 32 derecelik havuzda çocuklar yürütülüyor. Fizyoterapist Enis Dere, havuzun tamamen hijyenik olduğunu belirterek, “Bu havuzda egzersiz yaptırıyoruz. 45 dakikalık seanslar halinde haftada bir ya da 2 kez bu şekilde çocuğun durumuna göre burada eğitim veriliyor” dedi.

Kızılay Şube Başkanı Ferit Bayata, rehabilitasyon merkezi olarak tek hedeflerinin her zaman olduğu gibi karşılık beklemeden halka hizmet etmek olduğunu söyledi.