Bunama riskini azaltacaklar

Doktorlar, 65 yaşından sonra bunama riskini en aza indirmek amacıyla bir dizi önlem alacak.

İngiliz tıp dergisi British Medical Journal'ın internet sayfasında yayımlanan bir araştırmaya göre, düşünme yetisinin geliştirilmesi ve kuvvetlendirilmesi, şeker hastalığının tedavi edilmesi ve depresyonla mücadeleyle, 65 yaşından sonra bunama riski en aza indirilebiliyor.

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsünde (Inserm) görevli Karen Ritchie tarafından yürütülen araştırmaya göre, bunamanın nedenleri hala tam bilinmemesine karşın bazı risk faktörlerinin belirlendiği kaydedildi.

Araştırmaya göre, bu risk faktörlerinin arasında kalp ve damar rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, obezite, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, depresyon, sağlıksız beslenme, aşırı alkol tüketimi ve eğitim seviyesi bulunuyor.

Fransa'nın güneyindeki Montpellier kentinde 1999-2001 tarihleri arasında 65 yaş üstü sağlıklı bin 433 kişi üzerinde yapılan araştırma sırasında, söz konusu kişilerin tıbbi geçmişi, boyu, kilosu, aylık geliri, eğitim seviyesi, alkol ve tütün alışkanlıkları ile bireysel genetik bunama riski göz önünde bulunduruldu.

Araştırmanın sonucu, düşünme yetisini geliştirmenin bunama riskini yüzde 18 azaltığını, depresyon ve şeker hastalığının tedavi edilmesi ile sebze ve meyve tüketiminin bunama riskini azaltmada önemli rol oynadığını ortaya koyuyor.

Araştırma, bol taze sebze ve meyve tüketiminin bunama riskini yüzde 21, depresyonu tedavi etmenin ise yüzde 10 azaltığını gösteriyor.

Bunamaya karşı en etkili mücadelenin, bunama vakalarının yüzde 70'ine sebep olan Alzheimer hastalığına yol açan APOE-e4 adlı gene çare bulmak olacağı kaydedilen araştırmada, bunamaya karşı önlemlerin bireysel alandan çok toplumsal alanda alınacağı belirtildi.