Arkadaşınızın kedisi alerji nedeni!

Evinizde kedi beslemediğiniz, onlara dokunmadığınız hatta sokakta gördüğünüzde yolunuzu değiştirdiğiniz halde kedi alerjiniz mi var? Nedeni, ofis arkadaşınızın hiç görmediğiniz kedisi olabilir.

Son derece sevimli olsalar da, kediler duyarlı kişilerde alerjik belirtileri tetikleyebilirler. Bilimsel çalışmalar, erişkinlerde kediye bağlı alerjik duyarlanma sıklığının yüzde 10 ile 15 arasında olduğunu gösteriyor.

Kedi alerjisine bağlı olarak, burun, göz, deri ve akciğerlere ait yakınmalar ortaya çıkabiliyor.

Kedi alerjisi yakınmaları gösterdiğinizde evinizde kedi beslenmediğinizi hatta sokakta dahi kedi ile karşılaştığınızda yolunuzu değiştirdiğinizi söyleyebilirsiniz. Ancak gün içinde aynı ortamda bulunduğunuz kişilere, hatta ofis arkadaşınıza ait bir kedi bile alerjinizi tetikleyebilir.

Memorial Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, kedi ile temas eden kişiyle karşılaşmanın bile alerji nedeni olabildiğini söylüyor. Dr. Keskinel, kedi kaynaklı alerjiler ve tedavi yöntemleri hakkında şunları anlatıyor:

"Bu alerjenlerin birden fazla çeşidi olmakla beraber, en sık alerji yapanı “Fel d1”dir. Protein yapılı bu alerjen, kedinin deri, yağ, tükürük ve gözyaşı bezleri kaynaklı olabilir. Başlıca kedi derisi ve tüylerinin üzerinde yerleşmiş olarak bulunur. Oldukça yapışkan olduğundan giysilere de yapışması ve böylece kedi bulunmayan yerlere taşınması da mümkündür. Dolayısıyla, kedi alerjisi olan bir kişide, kişi kediyle doğrudan temas etmese de, kedi ile temas etmiş kişiyle karşılaşma sonucu alerjik yakınmalar ortaya çıkabilir."

KEDİYİ YATAK ODASINDAN UZAK TUTUN
Havaya karışan Fel d1, kedi alerjisi olan kişilerde solunum yollarına girince öksürük, hapşırık, nefes darlığı, burunda kaşıntı, tıkanma veya akıntı, gözlerde kaşınma ve akıntı gibi belirtilere yol açabiliyor.

Dr. Keskinel, kedinin yatak odasından uzak tutulması gerektiğini söyleyerek kedi alerjisine karşı alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor:

"Kediye bağlı alerji olması durumunda, en uygun çözüm, kediden uzak durulmasıdır. Ancak, kimi hastalar, neredeyse evin bir bireyi haline gelmiş kedilerinden uzak duramıyorlarsa, hiç değilse yatak odasından kedinin uzak tutulması bir derece yararlı olabilir. Yatak odasının kapısı alerjenlerin girişini biraz olsun önlemek için mutlaka kapalı tutulmalıdır.

SEVİMLİ DOSTUNUZUN TEMİZLİĞİNE ÖZEN GÖSTERİN
Alınabilecek diğer önlemler arasında, kedinin belli aralıklarla yıkanması, 'HEPA' yani, 'Yüksek Etkinlikli Parçacık Tutulumu' adı verilen özel filtreleri içeren hava temizleyici cihazların kullanılması uygun olacaktır. Yine, HEPA filtresi içeren elektrik süpürgeleri, kedi alerjenlerinin süzülmesinde fayda sağlayabilir.

HALILARI KALDIRIN, YERLERİ CİLALATIN
Kedi alerjenlerinin kolayca yapışmasını önlemek amacıyla kumaş kaplı mobilyaların azaltılması, mümkün olduğunca halıların kaldırılması ve yerlerin cilalanması da alınabilecek önlemler arasında bulunuyor. Kedilerde Fel d1 üretimi, hormonal kontrol altındadır. Erkek kediler kısırlaştırıldıklarında, bu alerjenin miktarı bariz derecede azalır. Kedi evden uzaklaştırılsa dahi, alerjenleri uzun bir süre (aylarca) evde kalabilir. Bu nedenle, kedi evden ayrıldıktan sonra, ya da daha önce kedi yaşamış bir eve taşınılacaksa, iyi bir temizlik yapılması uygun olur."