Evinizde kendinize geniş alanlar açın!

Genellikle atmaktan hoşlanmadığımız ama kişisel alanlarımızdan yer çalan eşyalara veda etme zamanı da gelmedi mi sizce de? İşte vicdan azabı ve suçluluk çekmeden kurtulabileceğiniz şeyler:

* Bir yıl veya daha fazla zamandır elinizi sürmediğiniz mutfak eşyaları. Eğer bir hevesle aldığınız ekmek makinesi ya da panini tavasını hala hiç kullanmadıysanız, bundan sonra da kullanacağınızı sanmayın. Yine de kıyamıyorsanız kullanacağınızı bildiğinizi birine verin ve kendinize mutfakta yer açın.

* Ivır zıvır çekmecesindeki her şey. Adlarının ıvır zıvır diye anılıyor olmalarının bir sebebi var. Bu tür şeyler için boşa harcanan alanlar çok daha fonksiyonel diğer eşyalara haksız tahtlarını bırakmalı artık.

* Artık uymayan giysiler. Kullanmadığınız kıyafetlerin dolabınızda giymek istediğiniz tişörtü ararken işinizi daha da zorlaştırdığının farkında mısınız? Küçüldüğü için giymediğiniz ve fakat bir gün tekrar içine girmeyi planladığınız giysiler varsa, en azından dolabınızdan çıkarın ve o gün gelene kadar başka bir yerde muhafaza edin.

* Rasgele fatura ve kullanım kılavuzları. Ne için olduklarını bilmiyorsanız, saklamanın ne anlamı var?

* Yarısı kullanılmış şampuan, nemlendirici, makyaj malzemesi. Ürünü yeterince sevmeyip kullanmayı kestiyseniz, saklamanızın sebebi nedir?

* Hiç okumadığınız kitaplar ya da asla yeniden okumayı düşünmedikleriniz. Okumak isteyen ya da ilgilenen insanlara verin ve kitaplığınızda sizin ruhunuza hitap edecek yeni eserlere yer açın.