Çocuklarda iştahsızlık hastalık habercisi olabilir

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Ramazan Canural, çocuklarda görülen iştahsızlığın bir hastalık habercisi olabileceğini söyledi.

Sağlıklı beslenmenin ileri yaşlarda sağlık durumunun nasıl olacağını belirlemek açısından çok önemli olduğunu belirten Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Uz.Dr. Ramazan Canural, çocukların büyüme ve gelişmesinde beslenme alışkanlıklarının önemsenmesi gerektiğini söyledi. Çocuklarda büyüme ve iştahsızlığın hemen hemen tüm anne ve babaların sıkça karşılaştıkları bir sorun olduğunu dile getiren Canural, şöyle konuştu:

"İştahsızlık, normal ihtiyacı karşılamak için gerekli gıdanın alınamaması halidir. Vücudun günlük hareketler için gerekli olan enerjinin alınması dışında, çocuklarda büyüme ve gelişme için de lazım olan kalorinin alınması gerekir."

Bunun da dengeli ve düzenli beslenme ile mümkün olduğunu anlatan Canural, şunları söyledi:

"Bebeklik çağında ilk aylar dengeli ve düzenli beslenme, günde 8-10 öğün anne sütü emme anlamına gelir. Bu öğün sayısı giderek azalır. Bir yaşında 4-5 öğüne iner. Bir çocuğa beslenme alışkanlığı, ilk iki yıl içinde kazandırılır. Çocuğun beslenme alışkanlığı kazanmasında en büyük rol anneye düşüyor. Bu dönemde yemek yemeye alıştırılamayan bebek ileride de aileye problem yaşatabiliyor. Çocuğun gelişigüzel yemek yeme alışkanlığı, iştahsızlığın başlıca nedenini oluşturuyor. İştahsızlık, her zaman önemli olmakla birlikte, çocuğun büyüme ve gelişmesini tamamlayıncaya kadar sağlık açısından daha da önem taşıyor."

İŞTAHSIZLIĞIN NEDENİ TESPİT EDİLMELİ

İştahsızlığın hastalık habercisi olabileceğini söyleyen Canural, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hem bedensel hem de ruhsal hastalıklarda iştahsızlık görülebilir. İştahsızlık beyindeki bir sorun, mide, bağırsak veya hormonlardaki bir bozukluk, anemi denilen kansızlık hali, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri, bağırsak parazitleri, karaciğer ve böbrek hastalıkları, kanserler, metabolik hastalıklar, psikolojik hastalıklar ya da çocuklarda sık rastlanan reflü gibi önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Nedeni tespit edildikten sonra mutlaka tedavi edilmesi gerekir."