İyi bir aydınlatma planı nasıl yapılır?

PİYASADA NE TÜR AYDINLATMA ELEMANLARI BULUNUYOR?

Aydınlatma elemanları tavan, duvar ve yer ürünleri olmak üzere üç kısımdır. Tavan aydınlatmasında en sık tercih edilen ürün avizedir. Bununla beraber banyoda tavan aydınlatması avize yerine plafonyer ile sağlanır. Ayaklı ürünler de diyebileceğimiz yer aydınlatmaları ise abajur, lambader, masa lambası ve şamdan olarak çeşitlenir. Duvara monte edilerek kullanılan aplik ve tablo aydınlatma aparatları da diğer elemanlardır.

NEREDE HANGİ AYDINLATMA ELEMANLARI KULLANILMALI?

Bu soruya doğru cevap verebilmek için odanın hangi amaçlar için kullanılacağının bilinmesi gerekir. Çünkü bir odayı sadece uyumak için veya hem uyumak hem çalışmak için kullanmak birbirinden farklı ışık ihtiyaçları doğurur. Aydınlatma elemanları odanın işlevlerini, genel dekorasyon stilini, vurgulanacak noktaları, ne tür bir atmosfer oluşturulmak istenildiğini analiz ettikten sonra seçilmelidir. Aplik, abajur gibi yardımcı aydınlatma elemanlarını dekoratif bir etki oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Bunun için bu ürünleri odaya uygun renkli ampullerle destekleyebilirsiniz.

OTURMA ODASINDA SADECE AVİZE YETERLİ OLUR MU?

Oturma odaları genellikle içinde yemek bölümünü de barındırır. Bu yüzden her iki bölüm için ayrı aydınlatma elemanlarına ihtiyaç olacaktır. Yemek bölümünde masanın üzerinde kalacak şekilde avize kullanılması önerilir. Masanın yakınında konsol varsa şamdanlar da ayrıca burada kullanılabilir. Oturma bölümünde ise genel bir aydınlatmanın yanı sıra okuma, el işi gibi işler için özel aydınlatma elemanları da bulundurulmalıdır. Bunun için masa lambaları ve lambader kullanabilirsiniz. Eğer dikkatleri odada bulunan bir sanat eserine çekmek istiyorsanız tablo üstü apliklerden yararlanabilirsiniz.

YATAK ODASINDA ABAJUR OLMAK ZORUNDA MI?

Çoğumuz için yatak odalarının olmazsa olmazı abajurlardır. Dekoratif başlığı ile mekanın estetik dokusuna katkıda bulunan abajur yaydığı loş ışıkla başkasını rahatsız etmeden uyanık kalmaya imkan tanır. Fakat yine de buna gerçekten ihtiyacınız olup olmadığına zamanla siz karar verebilirsiniz. Yatak odanızı aynı zamanda çalışmak için kullanıyorsanız abajur ışığı yetersiz kalır. Bunun için daha kuvvetli ışığa sahip olan bir masa lambasını plana dahil etmelisiniz.

MUTFAK NE ŞEKİLDE AYDINLATILMALI?

Mutfakta tezgah üstü aplikler hanımların işini kolaylaştıran ürünlerdir. Bunun yanı sıra mutfağa uygun ebatta ve tasarımda avize kullanmak gerekir. Diğer aydınlatma elemanları mutfakta kalabalık oluşturacağından avize ve tezgah üstü aydınlatmayla yetinilmesi tavsiye edilir.

BANYO AYNAMDAKİ MİNİK LEKELERİN GÖRÜNMESİNİ NASIL ENGELLERİM?

Banyoda en çok kullanılan aydınlatma elemanı plafonyer ve dolap üstü spot lambalarıdır. Fakat hemen aynaya düşen spot ışığı sebebiyle istemediğimiz görüntüler daha çok belirginleşir. Ayna üstündeki minik spotları kaldırıp aynanın iki yanına biraz uzak düşecek şekilde aplik yerleştirmek aynadaki dalgalı görüntüleri görünmez kılabilir.