Dekorasyonda Modern Eklektik

Farklı kültürlerin, tarihsel dönemlerin ve sanat akımlarının birlikteliğinden ortaya çıkan eklektizm artık daha modern...

Kelime anlamı olarak "seçmecilik, çeşitli görüşlerden seçilmiş fikirleri bir araya toplama" olarak tanımladığımız eklektizm trendi son yıllarda dekorasyonda da kendini çokça hissettiriyor. Ancak bu yıl karşımıza daha modern ve sade formlarla dengelenmiş versiyonu çıkıyor. Geleneksel çizgilerin modern detaylarla zenginleştiği bu stilde taş, ahşap gibi doğal ve sert hatlı malzemeler oldukça renkli ve yumuşak formlarla birleşiyor. Özellikle mimari olarak dikmeli ve kirişli yapı sistemi geleneksel alçı sıva duvar ve konsol tavanlarla sıra dışı bir mimari kontrast yaratıyor. Eklektizm tasarım dünyasının en gözde ‘mantra’sı olmuş durumda. Farklı kültürlerin yarattığı sinerji yaşam alanlarında hayat buluyor.

En iyi örnekler
Modern eklektizmin en güzel örneklerinden biri olarak tasarımcı Piero Lissoni'nin Karteli için tasarladığı Pop koltuk ve Philippe Starck tasarımı Mademoiselle Chair'i gösterebiliriz. Her ikisi için de Missoni'nin çiçek baskılı kumaşları tercih edilmiş. Yine, İç Mimar Shelia Bridges'in dekora ettiği evler, sınır tanımayan, özgür dekorasyonu ile tam anlamıyla modern eklektizmi yansıtıyor.

Stili yansıtanlar
Modem eklektik stil, aslında oldukça gündelik ve evinizde uygularken fazla zorlanmayacağınız kadar doğal ve eğlenceli bir dekorasyon tarzı. Önemli olan hangi mekan olursa olsun dikkat çekici ve beklenmedik bir odak noktası oluşturmanız. Örneğin sade renkli bir salonda kullanacağınız kırmızı çiçekli modern bir lambader ya da puf, tüm mekana sıradışı bir hava katacaktır. Şeker pembesi duvarlar ya da tek duvara uygulayacağınız bol çiçekli duvar kağıdı hemen dikkat çekecektir. Yuvarlak formlu klasik bir kanepenin yanında kullanacağınız keskin hatlı modern bir mobilya ortamın feminen çizgisini dengeler. Eklektik stilde uyumlu olabilmek için farklı tarzları aynı potada eritebilmek çok önemli. Renk seçimlerinizde naturel tonlardan yola çıkarak döşeme, duvar ve zemin için renk seçebilirsiniz. Krem, gri, siyah, kahve ve bej ile beyaz ve fildişi tonları stilde en dikkat çeken renkler. Ancak pembe ya da yeşil gibi parlak renkli aksesuarlarla kontrast yaratabilirsiniz.

Birkaç detay
Modern eklektik stilini uygularken bazen vintage, bazen country, kimi zamanda fazla rüküş olabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken dört detay:

1. Modern mobilyaların arasına antik çerçeve ve aynalar, melek bibloları gibi değerli aksesuarlar serpiştirin.
2. Aksesuar seçimlerinde de kontrast yaratabilirsiniz. Çok modern bir figürü klasik bir abajurla bütünleyin.
3. Geleneksel ve modern parçaları bir arada kullanın.
4. Keten ve koton gibi ham dokuları ipek, kadife, saten gibi naif kumaşlarla kombinleyin. Eskitme bir orta sehpayı oldukça modern cam yan sehpalarla tamamlayın.