Evinizde moralinizi yükseltecek değişiklikler

Evimiz ruh halimiz üzerinde büyük etki sahibi olduğuna göre, alternatif renkler, ışıklandırma ve kokular tekrar güneşe kavuşana kadar bizi rahatlatabilir.

Kışın soğuk ve ıslak günlerinde, çoğumuz kendimizi depresyonda, huzursuz ve kasvetli hissederiz. Ama evinizde yapacağınız birkaç ufak değişiklik bu düşüş halini sükunet ve rahatlığa bırakabilir.

Işık terapisi: Işık terapisi, basitçe her gün bir ışık kutusunun altında yarım saat oturmak anlamına geliyor. Okuyabilir, internette gezebilir ya da sadece oturup keyfini çıkarabilirsiniz. Psikiyatrist Dr. Alan Felix’e göre, ışık terapisi genel depresyon, dönemsel depresyon ve premenstrüel ruh hali değişikliklerine iyi geldiği kadar uyku düzensizliklerini de iyileştiriyor. Ayrıca hiçbir yan etkisi yok.

Ful spektrum ampuller: Eğer bir ışık kutusuna bütçe ayırmak istemiyor ama yine de sıcak gün ışığını içeride hissetmek istiyorsanız, tamamen spektrum kompakt florasan ışık ampulleri bir taşla iki kuş vurmanıza sebep olur. Az enerji harcamalarına rağmen güneş ışığına yakın sıcak ve beyaz bir ışık veririler. En uygun kullanım alanı en karanlık olan noktadır.

Kış kokuları: New York Times yazarı Chandler Burr, ruh halinizi değiştirmek için “Temiz, taze, parfüm gibi değil saf kokan” esanslar öneriyor. Bergamot, mandalina ve tatlı portakal gibi kokular… “Bunları kokladığınızda gülümsemezlik edemezsiniz ”diyor, “sizi rahatlatıyor ve gevşetiyorlar”.

Modunuzu renklendirin: İçerideyken ruh halinizi yükseltmek için bir başka alternatif de renkleri kullanmak olacaktır. Eğer duvarları boyamak kadar iddialı bir değişime hazır hissetmiyorsanız, yastık kılıflarını yenilemeyi ya da farklı bir halı almayı düşünebilirsiniz. Lambalar, vazolar ve diğer aksesuarlar da işe yarayacaktır. Peki hangi renkler neşe verir? Sarının keyiflendirici, uyarıcı ve pozitif duygulara sebep olduğu biliniyor. Alternatif olarak kırmızı, mor ve portakal rengi de enerji verecek sıcak ve zengin renklerdir.

Elbette bitkiler: Nergis zambağı ve nergis kış neşesini besleyecek çiçeklerdir. Nergis zambağının aşırı derecede canlı kırmızısı tüm odayı ve içindekilerin ruh halini değiştirmeye yetecek kadar iddialıdır. Nergisin hoş kokusu ve görünümü de suratınızda bir gülümsemeye sebep olacak güçtedir. Sıradan bir ev çiçeği bile odadaki havayı fazlasıyla değiştirecektir. Üstelik büyüyüp gelişmelerini izlemenin insanlara iyi geldiği kimi deneylerle kanıtlanmıştır.

Eğer soğuk havaların ruh halinize etkisine katlanamıyor iseniz, yalnız olmadığınızı unutmayın. Ve hemen derin bir nefes alın, kapıdaki baharın kokusunu duymuyor musunuz?