Güzel çiçek buketleri hazırlamanız için 7 ipucu

İlkbaharla birlikte tabiat gibi duygularımız da hareketlenmeye başladı. O duyguları ifade etmenin en estetik yolu ise yine doğadan geçiyor...

İnsanlar gibi her çiçek de eşsizdir – her birinin kendine has rengi, şekli ve kokusu var. New York’lu tasarımcı ve Bouquets with Personality’nin yazarı Lucinda Rooney, bu eşsiz parçaları bir buket oluşturmak için bir araya getirirkenki süreci bir organizasyon için farklı insanları bir araya getirmeye benzetiyor. Bazı çiçekler bir arada uyumludur, bazıları değil.

İşte her seferinde ideal dengeyi sağlamak için bazı fikirler:

1. Renk anahtardır. “ Eğer çiçeklerle bir duygu ifade etmeye çalışıyorsanız, renk en önemli rolü oynar, hatta çiçekler beyazken bile” diyor Rooney. Tasarımcılar ve renk uzmanları, renklerin belirli duyguları açığa çıkardığını biliyor – kırmızı heyecana teşvik ederken, sarı mutluluğa ve mavi ise huzura sebep oluyor örneğin- ve bunları ruh hallerini ayarlamak için kullanıyorlar. Başka birisi için bir buket hazırlarken, Rooney, alıcıyı mutlu edecek renkleri kullanmanızı öneriyor, mesela en sevdiği renk ve tonlarından bir buket. Ama eğer kendi eviniz için bir buket hazırlıyorsanız, ifade etmeye çalıştığınız kaliteyi yansıtacak çiçekler seçin: Saflık ve geleneksel bir tavır için klasik beyaz güller ya da dinlendirici ve yatıştırıcı olması için dolgun mavi ortancalar… Buketin dekorunuzun bir parçası olacağını unutmayın, öyleyse uyumu sağlamak için tüm odanın renk paletini vurgulayan ya da baskın olan bir renk seçin. Kontrast renklerde buketler ise enerji verir.

2. Şekil ve doku hakkında düşünün. Bir çiçeğin şekli ve yapraklarının dokusu onun karakterinin temel yansımalarıdır. Her ikisi de diğer çiçeklerle uyum sağlayabilme yeteneği açısından güçlü etkenlerdir. “Sert sapı ve lastiksi yaprakları ile kalla zambağı gibi – her türlü çiçekle bir arada kullanılabilecek kadar güçlüdür,” diyor Rooney. “Aslan pençesi, diğer yandan, narin ve hafiftir, bu da onu gül gibi başka dominant bir çiçeğin yanında takviye amaçlı kullanılmaya iter.” Karışık bir buket için, sert karakterli çiçekleri başrolde, diğer narin yapıda olanları ise destekleyici rollerde kullanmalısınız.

3. İçgüdülerinize güvenin. Belirli bir duyguyu çiçeklerle anlatmaya çalışırken, çiçeklerin renk ve şekillerinin sizde neden olduğu duyguları göz önünde bulundurun. “Kırmızı zinya çiçekleri, havai yaprakları ile bana yaz mevsimini, aydınlığı, mutluluğu ve sadeliği çağrıştırıyor” diyor Rooney. “Eğik vadi zambakları ise diğer yandan saflık ve alçakgönüllülüğü… Kokularıyla sizi etkiliyorlar ama aynı zamanda ruhani bir etkileri var; alçakgönüllü bir şekilde güçlüler.” Çiçeklere vereceğiniz içgüdüsel reaksiyon ile belirli bir duygunun yankılanmasını sağlayabilirsiniz.

4. Alıcıya saygı duyun. Çiçek buketleri her türlü duyguyu ifade etmek için muhteşem bir yol, minnettarlık ve sempatiden aşk ve mutluluğa kadar… Birisinin onun hakkında ne düşündüğünüzü bilmesini istediğinizde karşınızdaki insanın zevklerini ihmal etmeyin. “Hangi çiçeği sevdiğini bilmiyorsanız bile dolabını düşünün, en çok sevdiği renk kırmızı ise kırmızı güller ya da laleler seçebilirsiniz ya da onun favori parfümüne yakın bir kokusu olan çiçekleri…”

5. Bir parça da kendinizden katın. Çiçekler aynı zamanda başka birisine kendinizle ilgili bir mesaj vereceğiniz zaman da çok faydalıdır. “Pişmanlığınızı ya da merhametinizi ortaya koyan çiçekler istiyorsanız, kendi tutku ve kişiliğinizden yola çıkın ve kendinizden bir parça paylaştığınızın ya da verdiğinizin altını çizin,” diyor Rooney.

6. Kuralları kırmaktan korkmayın. Bayram ya da yıldönümlerinde özel notunuzu iliştirdiğiniz buketler yollayın, normlardan uzak buketler… “Çok güzel oldukları halde, güller fazla abartılıyor, özellikle de sevgililer gününde,” diyor Rooney. “Eğer gerçekten gül vermek istiyorsanız, kırmızı yerine beyaz olanları düşünün ve onları da beyaz laleler ve beyaz nergislerle yumuşatarak sunun. Böylece biraz da zayıflık katmış olursunuz ki bence aşk tamamen bununla ilgili; zaafla.” Rooney tek çiçekli buketleri güçlü bir ifade için kullanmanın doğru olduğunu ama nüans sahibi bir mesaj için güzel bir karışımı tercih etmemiz gerektiğini belirtiyor. Karışık buketleri uyumlu göstermek için, topluluğu birleştirmesi adına tek renk kullanmanızı öneriyor. Eğer illa farklı renkler kullanmak istiyorsanız; 2 farklı renk ve 60/40 bir oran öneriyor.

7. Özel durumları göz önünde bulundurun. Aynı ne giyeceğinizin nereye gittiğinize bağlı olduğu gibi, bir buketi oluşturacak çiçeklerin de neler olacağı ne için olduklarına bağlıdır. “Sadece çiçeklerin rengi duruma uygun olmamalı, aynı zamanda ambalaj ve sunum da bir uyum içinde olmalı” diyor Rooney. “Ekinezya, civanperçemi, hanımeli ve beni unutma çiçekleri bir kovanın içerisinde ve piknik alanında harika duracakken orkideler siyah seramik vazolarda sofistike bir akşam yemeği için en şık tercihlerden olur.”

Eğer hangi çiçeklerin mesajınızı doğru ileteceğini merak ediyorsanız:

Mutluluk: Zinya çiçeği, ayçiçeği, kır çiçekleri
Huzur: Gerbera papatyası, yaban sümbülü, yabanasması
Resmiyet: Kalla zambağı, gül, orkide, nergis zambağı
Samimiyet: Kozmos çiçeği, gelincik, ortanca
Aşk: Gül, nergis, lale