Plastik ürünlerdeki kimyasallar astıma yol açıyor

Anneleri, birçok plastik üründe yaygın olarak bulunan ve yıllardır sağlık üzerindeki etkileri tartışılan Bisfenol A (BPA) isimli kimyasala maruz kalan yavru farelerde alerjik astım geliştiği görüldü.

Amerikan Alerji, Astım ve İmmunoloji Akademisi'nin yıllık toplantısında kamuoyuna duyurulan bulgulara göre, kimyasala maruz kalan laboratuar hayvanlarında problemler meydana geldiği görüldü. En yeni çalışmalar fareler üzerinde yapılmasına rağmen, birçok uzman bulguların insanlar için de kaygılandırıcı olduğuna inanıyor.

Araştırmacılar, hamilelikten önce, hamilelik sırasında ve sonrasında dişi farelerin içme suyuna mililitre başına 0.1, 1 ya da 10 mikrogram BPA kimyasalı koydular. Doğduklarında, yavruları astıma karşı hassaslaştırmak için yumurta albumini enjekte edildi. Anneleri 10 mikrogram BPA'ya maruz kalan yavru farelerde havayolu problemleri gelişirken, daha düşük dozda BPA'ya maruz kalan ya da hiç maruz kalmayanlarda ise bu sorun görülmedi.

Polikarbonatlı plastik şişelerde, alüminyum yiyecek kaplarında ve meşrubatların teneke kutularında yaygın olarak kullanılan Bisfenol A'nın üretimi 40 yıl önce başladı. Bilimadamları, bu tarihten sonra artan astım oranlarına dikkat çekiyorlar. Çeşitli Amerikan sağlık daireleri, geçtiğimiz günlerde BPA'nın sağlığa etkilerini aydınlatmak için kısa ve uzun süreli araştırmalar için 30 milyon dolar taahhüt etti.

Maryland eyaleti, 4 yaşından küçük çocukların kullandığı plastik biberon ve bardaklarda kullanılan BPA'yı yasaklayan üçüncü eyalet oldu. Geçtiğimiz yıl Minnesota ve Connecticut da benzer kanunlar koydu. Toplantıda sunulan ikinci çalışmaya göre, hamileliği süresince fazla miktarda folat (B grubu vitamini) alan annelerin çocuklarında 3 yaşa kadar astım gelişme olasılığının daha fazla olduğu açıklandı.

Az miktarda folat, yani folik asit bebeklerde nöral tüp defektlerini (doğum kusurlarını) önlemeye yardım ediyor. Araştırmacılar, bu tür vitamin takviyelerinin fazlasının daha iyi olmadığı, hatta zararlı olabildiğini kaydettiler.