Kağıt havlu kullanımında da tasarruf edin!

Kağıt havlu kullanımında doğrudan tasarruf etmenin en iyi yöntemi kağıt havlu yerine bez havlu kullanmaktır. Mutlaka havlu kulanmak gerektiği durumlarda ise iki noktaya dikkat etmek gerekir. Öncelikle kağıt kalınlığı optimum olmalı ve su emme kabiliyeti için özel tasarlanmış ince ama çok katlı yapıda olasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kullanım sırasında parçalanmayan ve delinmeyen markalardan seçim yapmak önem taşır. İkinci olarak da özellikle kağıt havlularda yaprak boyutlarının küçük olmasına dikkat edilmelidir. Büyük yapraklı ürünlerde ya gereğinden daha büyük üretilmiş bir yaprak formuyla israf sözkonusu olmakta ya da kesim yeri yerine yaprağı elle ortadan bölmeye çalışarak kullanışlı olmayan bir parça elde edilmektedir.

Tasarruf açısından bakıldığında aynı işlem kalitesiz ve uygun olmayan boyutlu ürünlerle hem zaman hem de malzeme ziyan edilmektedir. Bunun yerine sağlam ince fakat çok katlı ve kabarmalı yapılı, küçük yapraklı markalara yönelinmelidir. Bu kalitedeki ürünlerin fiyatları doğal olarak daha pahallı olacaktır. Ancak daha az kullanılarak hem toplam fiyattan hem de global anlamda malzemeden tasarruf edilebilir. Uygun ürün hemen tüm büyük marketlerden elde edilebilir ve kolayca adapte olunabilir. Tuvalet kağıdı ve kağıt havlı alışverişlerinde tasarrufkunun anlamı ucuz değil ekonomik olmalıdır.

Sonuç olarak hem para tasarrufu yapılırken, kullanım sırasındaki zaman kazancı ve daha az malzeme tüketimi sayeseinde ekolojik dengeye katkı yapılabilir.