Bahçe Dekorasyonu

Yaşam şartlarımızın farklılaşması ile şehirlerde yaşama oranınında artması ile doğadan uzak bir hayat süremeye başladık. Buna rağmen evimizin küçükde olsa bir bahçesi varsa bu bahçeyi çiçeklerle, bitkilerle donatarak bu mekanları hem şık, hem kullanışlı, hemde ruhumuzu rahatlatıcı mekanlar haline getirebiliriz. Bütün bunları sağlamak için bahçemize uygun aksesuarlar, mobilyalar seçerek uyumlu bi dekorasyon yapmamız gerekir.

Bahçenizi dekore etme aşamasında ne istediğinize karar verin bahçenizde hamakların kurulduğu, ayaklarınızı uzatıp kitabınızı okuduğunuz rahat bir ortamın sağlandığı bir dinlenme sahasımı oluşturmak istiyorsunuz yoksa renk renk çiçekler yetiştirmek,bitkilerle uğraşmak için bir alan mı istiyorsunuz? Tercihinizi yapın ve tercihiniz yönünde bahçe dekorasyonuna başlayın.

Bahçenizde kullanacağınız mobilyaları taş veya mermer,ahşap,plastik ağırlıklı ürünlerden seçebilirsiniz.

Ahşapdan yapılma masaların, sandalyelerin olduğu bir bahçe doğa ile ahşabın uyumu sayesinde hem göze hemde kullanım kolaylığına hitap edebilir.Ancak bahçenize yağmur yağması durumunda ahşapdan yapılma koltuklarınız, sandalyelerinizin, masalarınızın zaman içinde deforme olacağını unutmayın. Bu yüzden seçiminizi ahşadan yana kullanırsanız mobilyalarınızı bahçenizde yağmur görmeyecek alanlara sabitlemelisiniz.

Taş veya mermer ağırlık bir bahçe dekoru isterseniz daha sağlam daha dayanıklı bir bahçe mobilyalarınız olur. Yine taş ve mermerin doğanın bir parçası olması sebebiyle bahçenizden taşdan mermerden yapılmış masalar, sandalyeler,koltuklar çok şık ve doğal duracaktır.Ancak unutmayın ki eğer bahçenizdeki mermerden, taşdan yapılmış mobilyalarınızın yerini değiştirmek isterseniz ağrılık sebebiyle hayli zorlanacaksınız. Bu yüzden yer değiştirmeyi düşünmediğiniz durumlarda mermer veya taş mobilyalar tercih etmeniz daha isabetli bir karar olur.

Plastik mobilyalar tercih edenlerdenseniz biraz daha şanslısınız çünkü plastik mobilyaların fiyatları hem daha ucuzdur hemde taşınması ve kullanılması daha kolaydır.

Mobilya seçiminize karar verdikden sonra varsa yeriniz minik süs havuzları, çimlendirilmiş bir alan,renk renk çiçeklere yer verilen bir alan, boyu kısa minik bahçe çitleri,farklı açılara yerleştirilmiş aydınlatma sistemleri bahçe dekorasyonunuzu tamamlayan bazı ögelerdir. Kış aylarından hem bahçenizde vakit geçirmek hemde soğukdan korunmak istiyorsanız bahçenizi camekan duvarlarla kaplatabilirsiniz.