Elektrikli Eşya Alırken Enerji Tüketim Etiketlerine Bakın!

Elektrikli cihaz üretirken ürünlerin üzerine yapıştırılmış olan enerji tüketim etiketlerine mutlaka dikkat edin. Tümüyle aynı görünen iki ürün arasında bazen açıklanamayan fiyat farkları olabilir. İlk alımları pahallı olabilen bu ürünleri almak sanıldığı kadar kötü bir fikir olmayabilir. Eğer dikkat edilirse çoğunlukla daha pahallı olan ürünler daha fazla teknoloji barındırır hem kalite hem de ekonomi açısından avantajlar sunarlar. Özellikle benzer ürünlere göre uzun vadeli kullanımlarda bakım masrafları ve enerji tüketimi üzerine bir hesap yapılırsa çoğu kez daha ekonomik oldukları sonucuna varabiliriz.

Bu tür ürünler her dakika değiştirebileceğiniz deneyip yanılma lüksünüzün olduğu harcamalar olmadığı için öncelikle ürün ve servisi konusunda iyi bir inceleme yapmanızı öneririz. İnternetten bulabileceğiniz türden bilgiler çoğunlukla işiniz görecektir. Ancak internet bu konuda tuzaklarla da dolu olabilir. Bu yüzden okuduklarınızın teyyidini pratikte de sağlamalısınız. Bazen bir ürünün satıcısı müşteriler ağzından güzel şeyler yazabilmektedir. Dolayısıyla yazılanları mantık süzgecinden geçirmenizde fayda var.

Alacağınız ürüne verdiğiniz paranın deyip deymeyeceğini hesaplamak istiyorsanız mutlak suretle Ürün enerji Tüketim Etiketi’ni gözden geçirin. Buradan cihazın ömrü boyunca yapacağı elektrik sarfiyatını hesaplayım aslında size kaça malolacağını bulabilirsiniz.

Sözkonusu etikette gördüğünüz gibi A,B,C,D,E,F,G şeklinde tüketim seviyesi göstergesi olacaktır. A en verimli ürüne karşılık gelmekteyken G ise verimi en düşük ürün seviyesini temsil eder. Ayrıca yine genel bilgi olarak aynı etiket üzerinde elektrik sarfiyat miktarı da bulunmaktadır.

Tasarruflu ürünleri seçmek istiyorsanız A sınıfı ürünleri seçmelisiniz. A sınıfı yerine B sınıfı bir ürünü almanız halinde en az %10′luk bir enerji kaybını göze almışsını demektir. Kabaca her seviye arasında yaklaşık %10 tüketim farkı olduğunu varsayabiliriz. Örnek olarak C sınıfı yerine A sınıfı bir ürün aldığınızda %20′nin üzerinde bir enerji tasarrufu yapacaksınız demektir.

Bir ürün bu şekilde ilk alınırken daha pahallı bile olsa tüketim farkı sayesinde kendini makul bir süre içinde amorti ediyorsa mutlaka tercih edilmelidir. Hatta amorti süresi kabul edilebilir süre sınırını zorlasa bile ekolojik dengeye ve ülkeye olan katkıları da düşünüldüğünde dolaylı yoldan kazandıracakları düşünülerek yine de rahatlıkla tercih edilebilir. Özellikle uzun ömürlü ürünlerde enerji birim fiyatlarının daha da yükseleceği düşünülürse en iyi yatırımın -pahallı bile gözükse- yüksek verimli cihazlar olacağı açıktır.

Bütün bunların yanında bir süre sonra bu enerji sarfiyatı etiketlerinin yenilenmesi gerekecektir. Günümüzde A sınıfı ürünlere göre %50′ye kadar daha tasarruflu olduklarını idda eden bir çok ürünle karşılaşıyoruz. A+ gibi isimlerle adlandırılabilien bu cihazlar verimliliğin sonu olmadığını gösteriyor ve tercih edilmeyi hakkediyorlar.